1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Türkiye Çalışma Ziyareti

Ziyaretin 1. günü Almanya'dan gelen katılımcılara yönelik olarak Projemizin sunumu yapıldı. Sunumda proje faaliyetleri ve hedefleri konusunda bilgilendirme yapılırken aynı zamanda bölgemizin jeotermal potansiyeli ve tarım alanları ile ilgili sorunlar üzerine duruldu.

Ziyaretin 2. günü katılımcılar ile  yoğun bir program gerçekleştirdik.

GÜRİŞ Holding'in Aydın Germencik'te  kurulu olan Avrupa'nın ikinci, Türkiye'nin en büyük Jeotermal Santrali olan 'Efeler Jeotermal Santrali' ni gezdik.  Güriş Holding Efeler JES Genel Koordinatörü Sayın Necati Bayrakoğlu, Genel Müdür Köksal Kaynak ve Elektrik-Elektronik mühendisi Koray Yılmaz Bayrakçı tarafından  ziyaretçilerimize sunumlar yapıldı ve tesisler gezdirildi.  

'Efeler Jeotermal Santrali' ziyareti sonrası Denizli ili Sarayköy ilçesinde Enerji alanında faaliyet gösteren 'Bereket Jeotermal Enerji Üretim A.ş.' isimli şirketin 'Bereket Jeotermal Enerji Santrali' ni ziyaret ettik. Hem elektrik üreten hem de konut ısıtması yapan  Santralin Genel müdürü makine mühendisi  Orhan Demir, santralin kuruluş sürecini, bölgeye etkilerini ve jeotermal enerji uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Santral gezilerek üretim süreci ve aşamaları konusunda bilgilendirildik.

Gezi programımız Alaşehir ilçesine yolculukla devam etti. Yolculuk sırasında bölgedeki tarım alanlarında kısa molalar vererek, bölgenin tarım potansiyeli konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Alaşehir'de bir sondaj firmasının üzüm bağları arasındaki  sondaj şantiyesini ziyaret ettik. Ardından kurulma aşamasındaki bir Jeotermal enerji santrali tesisini gezdik. Jeotermal enerjiden yararlanmak için kurulmuş bir sera tesisinde incelemelerde bullunduk. Bu tesis büyük bir yatırıma rağmen başarısızlıkla sonuçlanması açısından bütün ziyaretçileri etkilemiştir. Ziyaretçilere Alaşehir'deki tarım alanları konusunda bilgi verildikten sonra Alaşehir ilçe merkezi, belediye ve Alaşehir'in tarihi-kültürel alanları gezildi.

Ziyaretin 3. günü katılımcılar ile  yine yoğun bir program gerçekleştirdik.

İlk olarak Menemen Organize Sanayi Bölgesinde EGESİM'in tesisleri gezildi. Jeotermal Enerji Santralleri konusunda marka olmuş bir firma olan  EGESİM'in yöneticileri; Direktör Sn. Selçuk Çetin, Egesim Mak. Yük. Müh. Çığır Diner ve Elektrik Mühendisi Ahmet Ersin Jeotermal Enerji  konusunda sunumlar yaptı. Karşılıklı görüşme ve konuşmaların ardından fabrika üretim alanı gezildi.

Çalışma ziyaretine Urla'da bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ziyareti  ile devam ettik. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Baba, merkezin yürüttüğü çalışmalar ve bölgenin Jeotermal potansiyeli konusunda bilgilendirmeler yaptı. Sunumun ardından Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki laboratuarlar gezildi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü içinde faaliyet gösteren Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantıda ise Genel Müdür Doç. Dr. Murat Erten, ziyaretçilere Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi hakkında bilgi verdi.

Ziyaretin 3. günü sonunda İzmir ve Ege Bölgesinde Jeotermal Enerji ve tarım konusunda çalışmalar yapan özel sektör temsilcilerinin, konu ile ilgili çalışan STK ların ve akademisyenlerin ve basının da davet edildiği yemekli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı oldukça dinamik ve hararetli konuşma ve ilişkilerin ileriye taşıdığı karşılıklı görüşme ve fikir alıverişlerine olanak sağladı.

Türkiye Çalışma Ziyareti, Jeotermal konusunda çalışan kişi ve kurumları birbirine yakınlaştırması, Projemizin sürdürülebilirliği, iki ülke arasındaki iletişim ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi açılarından çok verimli geçmiştir.

Ziyaretten kareler