1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Karabağlar İnsan Hakları Projesi
Karabağlar'da insan hakları projesi olacak
Diyalog Başlıyor
Ankara’da 11-13 Kasım tarihleri arasında düzenlenen eğitim programında hibe uygulamalarında dikkat edilecek hususlar, uygulama kuralları anlatıldı.
Proje sözleşmesi imzalandı
Projemiz hibe almaya hak kazanmış olup, proje sözleşmesi imzalanmıştır.

Dernek Olağan Genel Kurulu Toplantı İlanı

Derneğimizin tüzük gereği yapılması gereken Olağan Genel Kurul toplantısı 29.12.2018 tarihinde saat 13.00 de Dernek Merkezinde yapılacaktır. 

Devamını oku...

Türkiye Çalışma Ziyareti

AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogu – IV,  Enerji Hibe Programı kapsamında yürüttüğümüz ‘Alaşehir'de Jeotermal Enerji' isimliprojemizin önemli faaliyetlerinden biri olan Türkiye Çalışma Ziyaretini gerçekleştirdik. 06-09 Mart 2017 tarihleri arasında 3 gün süren çalışma ziyaretinde; Almanya'nın değişik bölgelerinde faaliyet gösteren Jeotermal Enerji firmalarından, STK lardan gelen katılımcılar ile  Alaşehir ve Ege bölgesinde kurulu bulunan jeotermal santrallerini, tarım alanlarını, üniversiteyi  ve çeşitli kurumları ziyaret ettik.

Devamını oku...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım 1960 Dominik Cumhuriyetinde, Trojillo Diktatörlüğü’ne karşı direnişi sergileyen Mirabel Kardeşlerin, cezaevinde bulunan eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürülmelerinin tarihidir. Bu olayın ardından tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı kampanyalar düzenlenmiş, 1981 yılında da Kolombiya’nın başkenti Bogota’da toplanan 1.Latin Amerika ve Karayip Kadınlar Kongresi’nde Mirabel kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım“ Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Dayanışma Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu kararı benimseyen Birleşmiş Milletlerin 1999’daki kararı ile her yıl 25 Kasım tarihi “kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü” olarak anılmaktadır.

Devamını oku...

Türkiye’de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir.

Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir. Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

Devamını oku...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. Ölen işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Bu olaydan 53 sene sonra, 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde

Devamını oku...

Projeler

Haberler

Ortak Arayanlar